Czym różni się mydło w płynie 18w1 od mydła w kostce

2023-05-18
Czym różni się mydło w płynie 18w1  od mydła w kostce

Czym różni się mydło w płynie 18w1  od mydła w kostce

Płyn był pierwszy - dokładnie miętowy. Mydło w kostce pojawiło się dekady później. Wybór między nimi to kwestia osobistych preferencji, choć istnieje kilka różnic:

Porównanie składników:  

Mydło w płynie zawiera więcej wody, aby utrzymać je w stanie ciekłym, pamiętaj jednak, że różnica w gęstości mydeł w płynie wynika nie z zawartości wody lecz konsystencji różnych olejów. Różnica w zawartości wody nie ma wpływu na wydajność mydła niezależnie czy w płynie czy w kostce.

Mydło w płynie wykorzystuje wodorotlenek potasu do zmydlania olejów; mydło w kostce używa wodorotlenku sodu. Celem tych silnych zasad jest rozerwanie cząsteczek oleju, oddzielając glicerynę od kwasów tłuszczowych, następnie kwasy tłuszczowe ponownie przyłączają się do jonów sodu lub potasu, pozostawiając glicerynę i wodę.

Wodorotlenek sodu wytwarza twardsze mydło i to jedyna różnica, która nie ma wpływu na wydajność mydła, a wodorotlenek potasu czy sodu po procesie zmydlanie nie jest już obecny w produkcie.

Mydło w kostce oprócz oleju kokosowego zawiera jeszcze olej palmowy, który twardnieje bardziej więc ta właściwość została wykorzystana do produkcji mydła w kostce. Dzięki temu mydło w kostce jest nieco bardziej nawilżające, bo olej palmowy zawiera kwas stearynowy, który jest uznawany za bardziej nawilżający niż kwas laury nowy występujący w oleju kokosowym.

Mydło w kostce zawiera zawiera sól (NaCl - chlorek sodu lub sól kuchenna), która służy jako utwardzacz, a dodatkowo dzięki temu mydło jest nieco bardziej nawilżające, bo nasza skóra też jest lekko słona, a tym samym słona woda z mydłem będzie bardziej delikatna i łagodna dla skóry.  

W procesie produkcyjnym w mydłach w płynie olej konopny i jojoba są poddawane procesowi zmydlania wyjaśnionemu wyżej, a w produkcji mydła w kostce są dodawane już po procesie zmydlania co daje efekt tzw. ”super natłuszczenia”. W efekcie mydło w kostce wytwarza bardziej kremową konsystencję i są nieco bardziej nawilżające. W przypadku mydeł pachnących, mydło w płynie ma wyższy procent olejków eterycznych niż mydła w kostkach ze względu na zachowanie twardości. W użyciu mydło w płynie będzie miało bardziej intensywny zapach.

Polecane
pixel